PRACA ZDALNA
„Jak pracować i uczyć się zdalnie” – pytanie, które w czasie epidemii koronawirusa pada z ust milionów uczniów, pracodawców, nauczycieli oraz pracowników na całym świecie. Sytuacja od wielu firm wymaga przejścia na pracę zdalną. Czy każdy się sprawdzi tak pracując? Czy jest ona taka fantastyczna, jak to niektórzy podkreślają i nie posiada wad? Z racji tego, że kilka dobrych lat pracy zdalnej, mam za sobą mogę podzielić się tu swoimi przemyśleniami.
Praca zdalna nie jest czymś nowym. Ten rodzaj pracy towarzyszy nam już kilkadziesiąt lat. Nie mam tu na myśli tylko pracę przed komputerem, dawniej polegało to przykładowo na przesyłaniu co kilka dni dokumentów do biura. W „czasach zarazy” jest ona poniekąd wymuszona, ale to dobrze… dobrze dla rozwoju. Przynajmniej w tym aspekcie zarówno dorośli jak i dzieci poznają tajniki tej odmiany pracy i wielu z nich wyniesie z tego wiele korzyści.
Niekiedy praca zdalna nazywana jest również e-pracą lub telepracą.
Jakie są wady pracy zdalnej?
Praca zdalna, jak każdy inny rodzaj pracy posiada swoje wady. Wady dla każdego będą inne, jednak głównymi wadami,na które zdalni pracownicy się skarżą to:
- rodzina lub inni współlokatorzy
Członkowie rodziny czy inni mieszkańcy mogą nam po prostu przeszkadzać w pracy. Szczególnie osoby starsze mogą do końca nie rozumieć, że wykonujemy pracę w domu. Dzieci również mogą nam sprawiać problemy. Wiele osób właśnie z ich powodu rezygnuje z pracy zdalnej..
- brak koncentracji i dyscypliny
W domu nie mamy bata nad sobą. W domu nikt na nas nie patrzy. Dla wielu osób będzie to niekorzystne, pracując w domu mogą nie przykładać się tak samo do obowiązków jak podczas pracy w siedzibie firmy.
- mniejszy kontakt z ludźmi
Już nie pośmieszkujecie przy porannej kawie, chyba że przez komunikator.
- brak szkoleń, które odbywają się często „stacjonarnie”, wewnętrznie
Jakie są zalety pracy zdalnej?
Dla pracownika:
- elastyczny czas pracy
Noo może nie zawsze, ale ogólnie jest to standardem w poważniejszych firmach, gdzie tylko co najwyżej wymagany jest kontakt w danych godzinach. Więc np. możecie pracować od 16-24, ale pod telefonem musicie być 8-16. To tylko przykład, ale często praktykowany i moim zdaniem dosyć przyjazny dla pracownika.
- czas
Wiecie ile lat niektórzy tracą na dojazdy do pracy? Tak – LAT, nie pomyliłem się. Praca zdalna pozwala oszczędzić mnóstwo czasu. A jak wiadomo czas to pieniądz, o który to wszystkim chodzi.
- większy kontakt z rodzina i bliskimi
W pracy to może niektórym przeszkadzać, jednak praca to nie wszystko. Dobre relacje rodzina zwykle również przekładają się na lepszą efektywność w pracy.
- własny sprzęt i większy komfort pracy
Tutaj nie musimy martwic się, że np. będziemy pracować na niewygodnym laptopie czy na niedostosowanym krześle.
- większe pieniążki
Nie zawsze, ale jednak ci co pracują zdalnie zwykle zarabiają więcej. Mniejsze koszty dla pracodawcy to więcej pieniędzy do rozdysponowania dla ludzi, nie dla państwa. Ludzie pracujący zdalnie to często również ludzie bardziej zaradni życiowo. To nie tylko moje zdanie, wiele badań było prowadzonych w tym temacie i również sam to zdanie podzielam, gdyż tutaj człowiek musi być o wiele bardziej samodzielny i zdyscyplinowany, a także wszelkie nowości czy to sprzętowe czy związane ściśle z czynnościami, które wykonuje musi pochłaniać na odległość, co jest znacznie trudniejsze.
- raj dla introwertyków
Ci co lubią domowe zacisze będą czuć się jak w niebie. Już nie musisz się martwić ciągłymi, czasem beznadziejnymi i dennymi rozmowami. Fakt, że nadal będzie trzeba używać komunikatorów, telefonów i innych środków do komunikacji, jednak to i tak wybawienie, dla tych, którzy nie przepadają za tłocznymi miejscami.
- alkohol
Nie ma co kłamać, wielu sobie lubi mówiąc potocznym językiem załyczyć. Wszystko jest dla ludzi, jeśli praca ta nie wymaga od nas kontaktu z innymi ludźmi, szczególnie, którzy stronią od trunków alkoholowych to czemu nie? oczywiście wszystko z umiarem i nie może to wpływać negatywnie na „nasza zdolność bojową” w pracy.
- Netflix
Hue, hue, no bo nie oszukujmy się, znaczna część pracowników w luźniejszych momentach będzie drugim okiem oglądać swój ulubiony serial.
- dresy
Czy siedzisz w rozdartych dresach czy nawet nago nikogo to nie będzie interesować. Nie musisz się martwić jak się ubrać do pracy. Tak, nawet nie musisz się golić czy malować.
Dla pracodawcy:
- koszt
Prąd, sprzęt dla pracownika i wiele, wiele innych kosztów, które wiążą się z tradycyjną pracą.
- zatrudnienie większej liczby specjalistów, którzy nie mogliby pracować w standardowy sposób
Ktoś może mieszkać nawet na drugim końcu świata lub ma niewiele czasu, dla nich ratunkiem będzie właśnie praca zdalna
Czy praca zdalna jest dla każdego? W jakich branżach sprawdzi się ten rodzaj pracy?
Zdecydowanie nie. Korzystają z niej głównie wszelkiego rodzaju freelancerzy – graficy, redaktorzy, specjaliści SEO, copywriterzy, programiści. Na pewno sprawdza się doskonale w branży IT. Będzie to także doskonałe rozwiązanie dla ludzi, którzy muszą przebywać często w domu – np. mają pod opieką dziecko, chorą osobę.
Kto powinien pracować zdalnie?
Taki rodzaj pracy będzie szczególnie dobrym rozwiązaniem dla ludzi z ogromna samodyscypliną. Jeśli to praca „u kogoś”, wtedy musi być również dwustronne zaufanie – pracodawca powinien ufa swojemu pracownikowi.
Programy przydane podczas pracy zdalnej (home office)
Temat niezwykle szeroki, więc nie będę się rozpisywać w tym wpisie. Jednak kilka programów można polecić jako dosyć uniwersalne, z których wiele firm czy freelancerów korzysta:
Trello, ClickUp, Evernote, Redmine, Jira – do współpracy – planowania działań, postępów, tworzenia notatek
Microsoft Teams, Slack – komunikatory (wiem, wiem, np. Teams to kombajn, ale większość innych opcji można z powodzeniem zastąpić czymś innym)
Dokumenty Google – pracuj wspólnie z innymi pracownikami nad dokumentami lub udostępniaj je na dysku Google
TeamViewer – praca z pulpitem zdalnym
Open VPN – sieć VPN przydatna jest np. podczas łączenia się z zasobami firmowymi
Organizacja swoich działań podczas pracy zdalnej
Rozplanowanie i organizacja czasu naszej pracy to jedna z ważniejszych rzeczy podczas tego rodzaju pracy. Nikt nas nie wyręczy i nie poda doskonałych rozwiązań. ja np. lubię „burdel” w notatkach i to pisanych ręcznie…
Ale większości osób wystarczą Excele czy programy do zarządzania czasem. Niestety to jest jak z nawet najlepszym biznes planem – na pocz atku może pieknie wszystko wygląda, ale jeden, dwa projekty zaburza nasz czas i co wtedy zrobimy? Dlatego ja stosuje priorytety zadań, czas na konkretne czynności już jest sprawą mniejszej wagi.
Kontrola pracownika podczas zdalnej pracy
Powiem tak – jeśli musisz kontrolować swoich pracowników nigdy nie zbudujesz zaufanego zespołu specjalistów. Ich nie trzeba kontrolować, a ich pracę poznasz po efektach. Bynajmniej nie chodzi mi o sprawdzanie efektów, raportów wykonywanych prac. Mówię tutaj np. o kontroli tego co robi np. na komputerze… nie tędy droga. Pracownik czuje presje, zaczyna kombinować, wynikają z tego różne śmieszne sytuacje, ale to nadaje się na osobny wpis;) Jeśli ktoś jest zafascynowany tym co robi i podchodzi uczciwe do swojej pracy to nawet, jeśli czasowo wszystko nie będzie się zgadzać to nie pozwoli na „wykolejenie” się projektu, przy którym pracuje.
Czy praca zdalna to przyszłość?
I tak i nie. Na pewno nie każda praca może być wykonywana zdalnie. Już widzę chirurga, który przeprowadza zdalnie operację:) No chyba, że ma tylko kierować zdalnie działaniami innych osób, jednak i to nie zawsze jest/będzie możliwe.
Praca zdalna – czy tylko w domu, a jeśli nie to gdzie?
Pracę zdalną można wykonywać nie tylko w domu. Są do tego odpowiednie miejsca, które można wynająć np. na godziny, dni lub po prostu możemy udać się do kawiarni restauracji. Są i tacy, którzy pracują zdalnie za granicami Polski, sam osobiście znam osoby tak pracujące i przebywające w Tajlandii czy na Filipinach.
Jak uczyć się zdalnie?

zdjęcie: fakt.pl
Patrząc na początki nauki zdalnej z powodu pandemii koronawirusa w wielu szkołach mam przykre wiadomości – to się może nie udać. Przynajmniej nieoficjalnie. Nauka zdalna nie powinna tylko polegać na zadawaniu prac domowych, a niestety wielu nauczycieli jedyne co potrafi to właśnie przełożyć „ciężar” obowiązków na dzieci. Ale to nie jest tylko ich wina, nawet można śmiało powiedzieć, że ich winy w tym jest niewiele. No chyba, że ktoś ma na myśli nauczyciela informatyki. Problem jest taki, że niemal cała kadra nauczycielska nie była do tego przygotowana i na szybkiego sami muszą poznawać świat nowej technologii, dla których to coś zupełnie nowego. Dlatego trzeba być też trochę wyrozumiałym. Ale trzeba również wyciągać wnioski na przyszłość – może chociażby z tego powodu warto stawiać również na młodych nauczycieli, dla których nie będzie problemem odpalenie Skype czy innego programu, którego obsługę niemal każdy 13-latek zna na pamięć?
Jak uczyć się zdalnie z dzieckiem?
To może być dla dziecka rozrywką. Większość dzieci lubi komputery, telefony i wszystko co nowoczesne, dlatego należy zrobić wszystko by również zaciekawiła go nauka na takich urządzeniach od pierwszych lekcji. Tutaj również nauczyciele muszą się wykazywać pomysłowością. A pomysłów tutaj może być wiele, lekcje powinny być jak najbardziej interaktywne, zmuszać do wspólnych działań i powinny być wykorzystywane jak najciekawsze rozwiązania, których nie brakuje w obecnych czasach. Np. zrobienie odpowiedniego tła, które zaciekawi dziecko to nie jest nic skomplikowanego, a może wiele pomóc. Puszczenie filmiku dotyczącego danego tematu? Nic prostszego, a to o wiele bardziej wbijające do głowy niż monotonna lekcja jakich mieliśmy już setki w życiu. Internet daje ogromne możliwości. Standardowe lekcje mogą również odbywać się normalnie, przynajmniej od strony nauczyciela – nic nie stoi na przeszkodzie by posiadał tablicę. Wiem, że nauczyciele mają wytyczne od Ministerstwa Edukacji Narodowej jak nauczanie ma wyglądać, ale wytyczne jedno, a przyciągnięcie uwagi to drugie.
Rodzice teraz jak nigdy powinny interesować się dziećmi. Jeśli w klasie są spece od komputerów – proście o pomoc, nie każdy jest informatykiem z powołania. Bądźcie cierpliwi sami dla siebie oraz swoich dzieci.
Skąd wziąć komputer i internet dla dziecka potrzebny do nauki zdalnej?
I tu pojawiają się schody. Państwo nie jest i długo nie będzie na taką naukę przygotowane. Jest wiele problemów, których nie przeskoczymy, np. jak ma sobie poradzić rodzina, która ma kilkoro dzieci i tylko jeden komputer? Jak ma poradzić sobie rodzina, w której nigdy nie było komputera? jak ma poradzić sobie dziecko i jego rodzice widząc, że nawet nauczyciel nie potrafi nauczać w ten sposób? Jak ma poradzić sobie rodzina, która do tej pory nie am internetu? Warto też spojrzeć np. na ceny kamerek i innych urządzeń jak poszybowały w górę. Ok, wolny rynek i prawo do zmiany cen, niemniej jednak wiele rodzin po prostu nie wie jakie będą dalsze losy swoich dzieci.
Polecam zapoznać się również z:
https://www.gov.pl/web/zdalnelekcje
https://www.gov.pl/web/edukacja/ksztalcenie-na-odleglosc–nowe-regulacje-prawne
Poszukajcie także drodzy rodzice grup na Facebook odnośnie pracy zdalnej, ale i nie tylko. Polecam także grupy o edukacji domowej. Staje się ona bardzo popularna ostatnio i warto je śledzić oraz zadawać pytania.
Pomagajmy sobie – zarówno nauczyciele jak i rodziny potrzebują teraz pomocy osób, dla których wszelkie sprawy związane z pracą/nauka na odległość to nic nowego. Jeśli takie osoby są wśród Was zaoferujcie pomoc.
A Wy jakie macie doświadczenia w pracy lub nauce zdalnej?